Miejska gra literacka "Misja: Ocalmy literackie Podlasie" to połączenie gry terenowej z poszerzaniem wiedzy o literaturze i twórcach pochodzących lub związanych z Podlasiem. 

W piątek 26 września Centrum Edukacji Nauczycieli zorganizowało uczniom szkół ponadgimnazjalnych grę na terenie centrum Białegostoku. Młodzież otrzymała misję ocalenia wiedzy o literaturze związanej z Białymstokiem i Podlasiem. W punktach rozmieszczonych w nieprzypadkowych miejscach musieli zmierzyć się z zadaniami "Agentów". Przy okazji znajdywania kolejnych punktów rozmawialiśmy również o mijanych miejscach pamięci, budynkach i historii naszego miasta.

W zabawie wzięli udział uczniowie naszej szkoły pod opieką Ewy Zyskowskiej, która jest również jedną z autorek tej gry. Poznawaliśmy twórczość podlaskich poetów Jana Leończuka, Wiesława Kazaneckiego czy Mieczysława Czajkowskiego w Książnicy Podlaskiej, której ten pierwszy był wieloletnim dyrektorem. Zadania te wymagały odkrycia w sobie artystycznych zdolności np. śpiewu, aktorstwa czy rysunku. Z kolei w SP nr 9 zadanie było typowo sportowe - oddanie celnych rzutów do kosza umożliwiło poznanie biografii Ignacego Karpowicza (przy okazji okazało się, że jest wśród nas świetny koszykarz).

W punktach umiejscowionych w Operze i Filharmonii Podlaskiej oraz Białostockim Teatrze Lalek musieliśmy wykonać zadania związane z książkami Katarzyny Bondy oraz Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, które swoje powieści "Florystka" i "Serenada, czyli moje niezwyczajne życie" umiejscowiły w Białymstoku, a ich bohaterki związane były właśnie z odwiedzonymi instytucjami. Na wydziale Filologii Polskiej zadanie dotyczyło dr hab. Elżbiety Awramiuk, pracownika naukowego UwB oraz autorki książki popularyzującej wiedzę językoznawczą "100 pytań do językoznawcy, czyli poważne odpowiedzi na niepoważne pytania".

Kolejnym odwiedzonym przez nas miejscem było I Społeczne Liceum Ogólnokształcące, gdzie młodzież poznała biografię absolwenta tej szkoły Szymona Hołowni. Ostatnie zadanie dotyczące książek Tomasza Lippomana, opisującego podlaskie legendy, wykonano w czytelni Biblioteki Pedagogicznej przy ul. Złotej. Tutaj również odbyło się podsumowanie zabawy, rozegranie na platformie Kahoot końcowego quizu, rozdanie pamiątkowych dyplomów i wylosowanie niespodzianek. Drobne upominki: bilety do kina, audiobooki, płyty z filmami, muzyką, długopisy, słodycze ufundowała sieć kin "Helios" oraz organizatorka gry.

Zachęcamy do poznawania twórczości naszych lokalnych autorów i z przyjemnością informujemy, że książki autorów, których młodzież ratowała od zapomnienia, są dostępne w naszej bibliotece. 

Do zobaczenia!