Data dodania: 2022-06-23
W ramach obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu 31 maja 2022 Światowa Organizacja Zdrowia zainicjowała globalną kampanię informacyjną „Tytoń: zagrożenie dla naszego środowiska”. Jej celem jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat degradacji środowiska naturalnego powodowanej przez przemysł tytoniowy, która jest ogromna i stale rośnie. Produkcja wyrobów tytoniowych stanowi znaczące obciążenie dla naszej planety począwszy od niszczenia terenów leśnych pod uprawy, zużycia wody i energii, przez stosowanie ogromnych ilości środków chemicznych, emisję gazów cieplarnianych wpływających na zmiany klimatu, po generowanie trujących odpadów tytoniowych. Powoduje zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, stabilności gospodarczej i bezpieczeństwa żywnościowego na świecie.
Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Białymstoku zwróciła się do nas z prośbą o przeprowadzenie wśród uczniów kampanii informacyjnej. Była ona realizowana w dniach 30. 05- 10. 06. 2022 r.
Chętni do włączenia się w akcję nauczyciele otrzymali przygotowane materiały edukacyjne: prezentację „Tytoń, zagrożeniem dla naszego środowiska (E. Zyskowska), linki do filmów i stron poświęconych temu zagadnieniu (E. Cieszkowska, E. Zyskowska), ulotki informacyjne oraz test uzależnienia od tytoniu mierzący głębokość uzależnienia od nikotyny (palenia tytoniu) i test motywacji do zaprzestania palenia mierzący motywację, gotowość i uwarunkowania sprzyjające rzuceniu palenia opracowane przez Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie ( E. Cieszkowska).
W kampanię informacyjną, w trakcie której uczniowie mogli wypełnić testy, dowiedzieć się, ile kosztuje palenie, jakie są skutki palenia papierosów dla środowiska oraz zdrowia palacza włączyły się: Elżbieta Cieszkowska, Luiza A.Godlewska, Katarzyna Krukowska, Agnieszka Rasińska, Alicja Zolnik i Ewa Zyskowska przeprowadzając pogadanki w klasach: 3ts2, 3ts3, 3km1, 3tm1, 3tm2, 3tm3, 2tm, 2ts1 i 2ts2.
Dodatkowo w holu szkoły wyeksponowano wystawkę informacyjną ukazującą skutki działania przemysłu tytoniowego dla środowiska naturalnego (Ewa Zyskowska), dwie antyramy o wpływie palenia na ciało i zdrowie człowieka (Elżbieta Cieszkowska) oraz plakat ukazujący zagrożenia wynikające z produkcji papierosów wykonany przez Sebastiana Wińskiego z kl. 3t1.
Akcję koordynowała Elżbieta Cieszkowska.