Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w bibliotece szkolnej

Data dodania: 2018-03-01

"Dbajmy o swój, najpiękniejszy na świecie, język ojczysty" – takie hasło przyświecało obchodom MDJO w bibliotece szkolnej. Nauczyciele bibliotekarze aktywnie włączyli się w działania mające na celu zachęcenie uczniów do poznawania zabytków języka polskiego oraz dbania o kulturę języka i poprawność wysławiania się.

Podkreśleniu znaczenia tego święta służyła gazetka tematyczna: Zabytki piśmiennictwa i gazetka informacyjna Najstarsze zabytki języka polskiego połączona z wystawką książek, na której wyeksponowano dostępne w bibliotece pozycje: Średniowieczna proza polska, Średniowieczna pieśń religijna polska, Najdawniejsze zabytki języka polskiego, Kronika polska Anonima, Zaginiona kronika w Rocznikach Jana Długosza, Mistrza Wincentego kronika polska, Graduał karmelitański. W oparciu o przygotowana dekorację przeprowadzono pogadanki w kl. 1 tsg ( 21.02) i 3 tm2 ( 22.02). W trakcie zastępstw za nieobecnych nauczycieli wyświetlano także porady językowe dr Miodka i dr Bralczyka zamieszczone na Youtube. Natomiast w holu szkoły zaprezentowano tablicę informacyjną Nasz język ojczysty (E. Cieszkowska).

W lutym czytelni zaprezentowano wystawę: "Mikołaj Rej - ojciec literatury polskiej", przypominająca biografię i dorobek literacki jednego z pierwszych autorów piszących w języku polskim. Wystawka: "Korzystajmy ze sprawdzonych źródeł wiedzy – słowniki" zachęcała do korzystania z różnych słowników i leksykonów dostępnych w szkolnej bibliotece.

1 marca odbyły się zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej: "Korzystamy ze sprawdzonych źródeł informacji - słowniki" w kl. II tm1. Uczniowie na podstawie quizu na platformie Kahoot oraz kart pracy z zadaniami nawiązującymi do teksu "Lalki" Bolesława Prusa, przypomnieli podstawowe informacje o rodzajach i budowie słowników, ćwiczyli umiejętność korzystania z różnego rodzaju leksykonów oraz redagowania krótkich wypowiedzi ustnych i pisemnych.

Pogadanka o korzystaniu ze słowników oraz quiz o słownikach odbył się również w kl. III ts1 podczas opieki w czytelni (E. Zyskowska).

 

 

Aktualności