Wzięliśmy udział w akcji KWIETNIOWI ANTYPIRACI 2018

Data dodania: 2018-05-10

Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2018

Czym jest i po co powstało prawo autorskie? Dla kogo ważne jest jego przestrzeganie? W jaki sposób twórcy tracą na naszym niefrasobliwym podejściu do prawa autorskiego? Czy nasze codzienne aktywności mogą mieć wpływ na życie twórców? Czy znamy legalne źródła kultury (literatury, filmów, oprogramowania) i czy z nich korzystamy?

Takie tematy poruszane były w czytelni  podczas obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w ramach akcji „KWIETNIOWI ANTYPIRACI 2018 w Mechaniaku”. Z rozmów wynikło, że młodzież w większości orientuje się w podstawowych kwestiach i stara się przestrzegać prawa autorskiego w swoim codziennym życiu. Zastanawialiśmy się m.in. nad popularnością ogólnodostępnych serwisów i ich stosunkiem do praw autorskich. Rozważaliśmy, jaka byłaby nasza reakcja, gdybyśmy za wykonanie pracy nie otrzymali wynagrodzenia.

Pogadanki miały na celu zwrócenie uwagi na etyczne podejście do użytkowania cudzych utworów i zachęcenie do korzystania z legalnych źródeł, które stoją na straży praw autorów, producentów, muzyków, reżyserów, aktorów i innych twórców kultury. Punktem wyjścia do rozmowy były filmy o prawie autorskim, dozwolonym użytku prywatnym i licencjach CC, dostępne na kanale YouTube: Centrum Cyfrowe. Pomocny okazał się również portal www.legalnakultura.pl jako źródło wiedzy o prawie autorskim i miejscach w sieci, w których prawa twórców nie są naruszane.

Akcja KWIETNIOWI ANTYPIRACI 2018" zainicjowana została w 2017 roku przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku i ma na celu promowanie wśród dzieci i młodzieży postawy respektowania etycznego i legalnego korzystania z opublikowanych utworów (książek, filmów, muzyki, grafiki). Zobacz naszą i inne relacje z działań -->> TUTAJ

Zajęcia przygotowała pani Ewa Zyskowska.

 

Galeria