Dzień ze Sztuką

Data dodania: 2018-06-25

W kwietniu klasa 3ts1 wraz z wychowawczynią Grażyną Zaleską oraz kilku uczniów z klas pierwszych odwiedziło Teatr Dramatyczny.

Mieliśmy okazję zobaczyć rewelacyjny spektakl „Skłodowska. Radium Girl” (tekst i reżyseria Agata Biziuk). Wszyscy uczniowie doskonale znali biografię Marii Skłodowskiej – Curie. Jednak spektakl nie był laurką na cześć noblistki, ani czymś w rodzaju akademii poświęconej znanej Polce. W ulotce informującej o spektaklu czytamy:

„Biografii Marii Skłodowskiej nie obejmują prawa autorskie. Przynależy ona do sfery publicznej. Możemy jej używać. Maria jest twarzą feminizmu, kobietą – mitem. Produktem. Podobnie jak inne ikony popkultury – Madonna, Marlin Monroe, Superman – kształtuje zbiorową wyobraźnię”.

TRAILER:

https://www.youtube.com/watch?v=BPiucpHVxUk

Fragmenty recenzji spektaklu:

"Co ciekawe, Skłodowską gra na zmianę każde z czworga aktorów. I dwóch panów (Paweł Rutkowski i wspaniały Mateusz Trzmiel) nie ustępują w interpretacji tej postaci paniom (Paulina Moś, Helena Radzikowska)." - Marcin Pieszczyk, "Tygodnik Wprost"

"Powstał spektakl fascynujący i wyrazisty. Nie tylko o Skłodowskiej, ale też dużo mówiący o Polsce i Polakach." - Anna Dycha, www.bialystokonline.pl

"Skłodowska. Radium Girl" to gra z widzami pełna symboli i odniesień do świata popkultury. Reżyserka posłużyła się aktorami, by na oczach widzów odegrali iście chaplinowską komedię." - Jerzy Doroszkiewicz, "Kurier Poranny"

http://www.poranny.pl/kultura/recenzje/a/teatr-papahema-sklodowska-radium-girl-od-kabaretu-do-dramatu-zdjecia-wideo,12848188/

Sztuka wszystkich zachwyciła. Uczłowieczona, odczarowana Maria stała się nam bardzo bliska. Stała się również motywem do przemyśleń na temat wolności.

Po wyjściu z teatru musieliśmy nieco ochłonąć. Pozwolił na to krótki spacer w pobliskim parku. Kolejnym etapem naszego "Dnia ze sztuką" była Galera Arsenał.

Bardzo serdecznie przywitała nas w jej progach pani Magdalena Godlewska-Siwerska. Opowiedziała o działalności galerii, również i tej pozawystawowej, zapraszając do jak najczęstszego odwiedzania tego miejsca. Następnie zostaliśmy oprowadzeni po wystawie „Chłoporobotnik i boagrzechotnik”. (zobacz: https://galeria-arsenal.pl/wystawy/chloporobotnik-i-boa-grzechotnik)

Recenzja: http://www.poranny.pl/kultura/wystawy/a/galeria-arsenal-chloporobotnik-i-boa-grzechotnik-ta-sztuka-daje-mozliwosc-identyfikacji-zdjecia,13104054/

Pełni wrażeń i refleksji opuszczaliśmy kolejną świątynię sztuki…