Z wizytą w VW Poznań

Data dodania: 2018-10-10

W dniach 4-5 października uczniowie z klasy 3tm2 udali się na wycieczkę do foabryki VW w Białężycach pod Wrześnią. Była to też dobra okazja, by w 100. rocznicę odzyskania niepodległości zobaczyć wiele ciekawych miejsc związanych z historią Polski.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy Toruń, który oprócz piernika słynie także z przepięknego Starego Miasta wpisanego na listę UNESCO. To tu podpisano pokoje toruńskie kończące tzw. Wielka wojnę w 1411 r. i wojnę trzynastoletnią w 1466 r. Najpierw podziwialiśmy panoramę miasta z Wyspy Bazarowej, zobaczyliśmy Zamek Dybowski w Nieszawie, po czym mostem Piłsudskiego udaliśmy się na Stare Miasto, gdzie m.in. zobaczyliśmy dom i pomnik Mikołaja Kopernika, Kościół Świętych Janów z dzwonem Tuba Dei, Ratusz oraz rynki Starego i Nowego Miasta.

Po dalszej podróży dotarliśmy do Poznania. Są to ziemie będące kolebką Państwa Polskiego. Jeszcze w czwartek zobaczyliśmy m.in. Plac Adama Mickiewicza z pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 – pierwszego strajku generalnego i demonstracji w czasie PRL-u krwawo stłumionego przez milicję i wojsko, Zamek Cesarski, Plac Wolności, gdzie Wielkopolscy Powstańcy składali swoją przysięgę, Stare Miasto z przepiękną Farą i Ratuszem. Podczas późniejszego spaceru na Cytadelę, gdzie znajdują się cmentarze powstańców, żołnierzy polskich, brytyjskich i radzieckich, zobaczyliśmy pomniki 15 Pułku Ułanów Poznańskich walczących m.in. w wojnie polsko-bolszewickiej czy Armii Poznań broniącej Polski w 1939 r.

Drugi dzień zaczął się od spaceru na Ostrów Tumski, to tu swój pałac, Palatium, wybudował Mieszko I, to tu powstała pierwsza katedra (968 r.). Obecnie znajduje się tam Katedra Św. Piotra i Św. Pawła w której spoczywają pierwsi Władcy Polski z rodu Piastów: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Przemysł I i Przemysł II czy Kazimierz Odnowiciel.

Po lekcji historii czekał na nas cel wyjazdu, czyli fabryka VW w Białężycach. Jest to chyba najnowocześniejszy zakład produkcyjny w Polsce, który powstał w rekordowym tempie 22 miesięcy. Codziennie fabrykę opuszcza obecnie prawie 360 pojazdów Crafter w różnej konfiguracji. Zakład posiada duży stopień zautomatyzowania procesu produkcji. Wizyta była bardzo ciekawa.

Jako na deser, tuż przed odjazdem do domu, zwiedziliśmy Gniezno, pierwszą stolicę Polski.

Wyjazd był bardzo udany. Dopisała pogoda i atrakcje. Co najważniejsze wszyscy spędzili dobrze czas poznając z bliska historię naszego kraju i najnowszą technikę.

Opiekunami byli Urszula Grygoruk (wychowawczyni) i Tomasz Dziekoński.