Data dodania: 2021-04-08
Spotkania online „Wolontariat w Fundacji Pomóż Im” odbywały się w dniach 10 – 29 marca 2021 r. Prowadziła je koordynatorka wolontariatu i akcji „Pola Nadziei” Pani Dominika Chimkowska. Zajęcia odbywały się podczas godzin wychowawczych na platformach Zoom
i Microsoft Teams. Uczestniczyło w nich 179 uczniów z klas: 1 ts3, 1kb, 2 t2, 2 tm2, 2 ts2, 2 ms2, 2 km2, 3 tsg, 3 t1 i 4 ts2.
Podczas spotkań uczniowie poznali działalność Hospicjum dla Dzieci i ideę wolontariatu. Dowiedzieli się, że wolontariat jest to świadoma, bezpłatna i dobrowolna działalność podejmowana na rzecz innych, wykraczająca poza więzi rodzinno – przyjacielsko – koleżeńskie” i że wolontariuszem może być każdy, kto ukończył 16 lat. Potrzebne są tylko zaangażowanie i chęć pomagania. Wolontariusze działający w Fundacji Pomóż Im mogą:
- angażować się w różne akcje charytatywne, m.in. Pola Nadziei, Miesiąc Dobroczynności, Dzień Rodziny,wydarzenia organizowane przez różne instytucje na rzecz podopiecznych Fundacji tj. kwesty, zbiórki finansowe, pomoc w trakcie festynów (np. malowanie twarzy, animacje),
- odwiedzać dzieci w Klinice Pediatrii Onkologii i Hematologii Dziecięcej spędzać z nimi czas na zabawach, grach, wspólnym wykonywaniu prac plastycznych,
- pracować w biurze Fundacji pomagając przy pakowaniu prezentów dla podopiecznych, wypisywaniu zaproszeń, tworzeniu pakietów, w przygotowywaniu puszek na zbiórki, podziękowań itp.,
- działać w Hospicjum czyli mieć bezpośredni kontakt z podopiecznymi oraz z ich rodzinami, starać się pomagać we wszystkich obszarach, w których jest to możliwe.
Fundacja zapewnia wolontariuszom:
– szkolenie – corocznie organizowany jest kurs wolontariatu (marzec/kwiecień),
– wsparcie i opiekę koordynatora,
– możliwość rozwoju osobistego na różnych płaszczyznach,
– ubezpieczenie oraz porozumienie,
– przyjazną atmosferę,
– comiesięczne spotkania z koordynatorem w celach organizacyjnych, integracyjnych, wymiany doświadczeń, pomysłów.
Korzyści, jakie płyną z bycia wolontariuszem to:
– możliwość poznania nowych osób, zawarcia nowych przyjaźni,
– zdobycie nowych doświadczeń,
– sprawdzenie się w różnych sytuacjach, rozwijanie swoich umiejętności,
– wspólne organizowanie gier, zabaw, konkursów.
W trakcie zajęć uczniowie zadawali pytania, wykazywali zainteresowanie wolontariatem i udziałem w różnych działaniach. Byli poruszeni prezentowanymi zdjęciami, ukazującymi chorobę i cierpienie dzieci. Po zajęciach jeden z uczniów z klasy 3t1 powiedział: „… spotkanie odbyło się w bardzo przyjemnej atmosferze. Teraz mogę powiedzieć, że wolontariat to ciekawy temat. Łączy w sobie nieodpłatną pracę z pomocą potrzebującym. Według mnie więcej takich spotkań polepszyłoby w naszej klasie poziom empatii i przekonywałoby do pomagania innym”. Zdaniem wychowawców „niektórzy uczniowie nie wykluczają, że w przyszłości mogliby się choćby w niewielkim stopniu zaangażować w działalność dobroczynną.”
Zajęcia edukacyjne zostały zorganizowane przez Elżbietę Cieszkowską jako uzupełnienie działań związanych z realizacją ogólnopolskiej olimpiady projektów społecznych Zwolnieni z Teorii.
Fundacja zaprasza wszystkich, którzy są otwarci na nowe doświadczenia, aby mogli przekonać się sami jak wspaniałym i pięknym doświadczeniem jest możliwość niesienia bezinteresownej pomocy innym. Ponieważ pomagając innym, człowiek czuje się lepszy, spełniony, czerpie satysfakcję z tego, że może dać cząstkę siebie bardziej potrzebującym.