PODLASKA # KOMÓRKOMANIA to akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych, o zorganizowanie której poprosiła nas fundacja DKMS. Działa ona w Polsce od 2008 roku i jest największym Ośrodkiem Dawców Szpiku w kraju. Prowadzi między innymi działania mające na celu edukację w zakresie szerzenia idei dawstwa szpiku oraz rejestruje potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek. Jej misją jest znalezienie dawcy dla każdego chorującego na nowotwór krwi potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych.

Bez względu na wiek, każdy może zachorować na białaczkę czy inny nowotwór krwi. Na szczęście, każdy też może pomóc! Dla wielu chorych jedyną szansą na uratowanie życia jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy - bliźniaka. Bardzo trudno jest znaleźć takiego dawcę. Dlatego warto pamiętać o tym, że każdy z nas może podarować komuś bardzo choremu szansę na życie. Potencjalnym dawcą szpiku może zostać osoba w wieku 18-55 lat, ważąca min. 50 kg i bez wyraźnej nadwagi, świadoma swojej decyzji i zobowiązania, o dobrym ogólnym stanie zdrowia oraz wyrażająca zgodę na pobranie komórek macierzystych dwoma metodami (z krwi obwodowej i z talerza biodrowego).

PODLASKA # KOMÓRKOMANIA w naszej szkole odbyła się pod hasłem "Razem pokonajmy nowotwory krwi". W dniach 16 – 22. 11.2018 r. w klasach trzecich i czwartych odbyły się spotkania informacyjno – edukacyjne, w których uczestniczyło łącznie 208 uczniów. W szkole pojawiły się plakaty i informacje o Dniu Dawcy, a w czytelni przygotowano kącik informacyjny. Wzmianka o tym ważnym wydarzeniu ukazała się także na Facebooku.

Dzień Dawcy zaplanowany został na 26 listopada. Przeprowadzona w naszej szkole kolejna akcja informacyjna zaowocowała tym, że tego dnia jako potencjalni dawcy komórek macierzystych zarejestrowali się czterej uczniowie: Radosław Bolek (kl. 3 tm1), Krzysztof Domaruk (kl. 4 ts2), Szymon Śliwowski (kl. 3 tm1) i Tomasz Waszkiewicz (kl. 2 bm).

Podzielenie się cząstką siebie i możliwość uratowania komuś życia, jest najpiękniejszym gestem i prezentem, jaki można dać drugiemu człowiekowi, dlatego za to zobowiązanie – serdecznie dziękujemy.

Akcję, która odbyła się w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej # KOMÓRKOMANIA na terenie naszej szkoły zorganizowała i przeprowadziła opiekunka Szkolnego Koła PCK Elżbieta Cieszkowska.