Spotkania uczniów klas I z Policją za nami

Data dodania: 2017-12-04

W dniu 23 listopada gościliśmy w Mechaniaku policjantów reprezentujących Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku. Odwiedzili nas: asp. sztab. Aneta Łukowska z Wydziału Ruchu Drogowego KWP, mł. asp. Marlena Połowianiuk z Wydziału Prewencji KWP, mł. asp. Wojciech Kosikowski z Wydziału Prewencji KWP oraz pani Joanna Garbolińska z Wydziału Kadr i Szkolenia KWP. W spotkaniach uczestniczyły wszystkie klasy pierwsze.

Prelekcja skierowana do naszych najmłodszych uczniów podzielona została przez policjantów na cztery jasne, klarowne części, z których każda zawierała ważne i ciekawe treści. Pani aspirant Aneta Łukowska skierowała do uczniów garść najważniejszych informacji dotyczących bezpieczeństwa w odniesieniu do ruchu drogowego. Podkreślała kilkakrotnie, że powinniśmy ze szczególną ostrożnością dbać o nasze zdrowie i życie oraz wykazywać się odpowiedzialnymi zachowaniami jako uczestnicy dróg, czy też jako osoby piesze. Policjantka zwracała także uwagę na ogromne znaczenie elementów odblaskowych, których posiadanie powoduje, że jesteśmy na drodze widoczni z o wiele większej odległości, umożliwiając tym samym kierowcom odpowiedni czas na reakcję. Informowała także, abyśmy zwracali uwagę na odpowiednie oświetlenie rowerów, którymi poruszamy się po drogach oraz abyśmy nie zbliżali się do przejść dla pieszych ze słuchawkami w uszach, zasłuchani w muzykę lub zapatrzeni w smartfony. Pani aspirant do swojego wystąpienia dołączyła materiały filmowe, które pokazywały przykre i często tragiczne konsekwencje nieodpowiedzialnych i nieprzemyślanych zachowań w momencie, gdy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Każdy z nich skłaniał do refleksji.

Kolejną część spotkania poprowadziła pani aspirant Marlena Połowianiuk, która przybliżyła naszym uczniom tematykę związaną z obszarem odpowiedzialności prawnej osób nieletnich. Uczniowie dowiedzieli się o różnicy pomiędzy pojęciami „nieletni” a „małoletni”, zapoznali się z pojęciem „demoralizacja” oraz przykładami zachowań świadczących o demoralizacji, usłyszeli także co oznacza pojęcie „czyn zabroniony”. Pani aspirant przedstawiała wiele przykładów z życia codziennego odnoszących się do powyższych pojęć oraz wyjaśniała jakich sytuacji należy unikać, aby nie narażać siebie na niepotrzebne ryzyko. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się także co to jest przestępstwo, zapoznali się z przykładami przestępstw, za które odpowiada się już powyżej 15 roku życia oraz z przykładami czynów karalnych.

Pan aspirant Wojciech Kosikowski przybliżył naszym uczniom informacje dotyczące programu „Dzielnicowy bliżej nas” przedstawiając między innymi rolę i zadania dzielnicowego oraz zachęcając do tego, aby każdy z nas wiedział kto jest dzielnicowym w danej części miasta lub w miejscowości, w której mieszkamy. Uczniowie dowiedzieli się także o bezpłatnej aplikacji mobilnej „Moja komenda”, za pomocą której możliwy jest szybki dostęp do informacji o adresach i numerach telefonów obiektów policyjnych oraz kontakt ze wszystkimi dzielnicowymi na terenie kraju. Uczniowie zapoznani zostali także z innowacyjnym narzędziem o nazwie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, które stanowi platformę wymiany informacji pomiędzy Policją a społeczeństwem. Jest to narzędzie pozwalające Policji na czytelne przedstawienie społecznościom lokalnym skali i rodzaju zidentyfikowanych zagrożeń oraz umożliwiające mieszkańcom sygnalizowanie miejsc zagrożonych podlegających sprawdzeniu przez Policję w ciągu najbliższych 5 dni. Co ważne, mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

Na zakończenie spotkania do uczniów zwróciła się pani Joanna Garbolińska reprezentująca Wydział Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Pani Joanna zachęcała naszych uczniów, aby w przyszłości po ukończeniu szkoły rozważyli możliwość podjęcia pracy w Policji.

Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem i uznaniem uczniów, o czym świadczyły brawa po wystąpieniach każdego z naszych gości. Uczniowie chętnie pozostawali także po spotkaniach, aby w niewielkim gronie móc porozmawiać na nurtujące uczniów tematy. Serdecznie dziękujemy policjantom za poświęcony nam czas. Było nam bardzo miło gościć Państwa w murach naszej szkoły.

 

 

Galeria