Spotkanie z kulturą rosyjską na Dniach Języka Rosyjskiego

Data dodania: 2019-03-29

Poznajemy bliżej  język rosyjski

III Dzień Języka Rosyjskiego w Mechaniaku odbył się 21 marca 2019 r. Od samego rana w stołówce szklonej odbywał się konkurs lepienia pieremieni. Ciasto i farsz przygotowała Irena Bazarewicz, a uczniowie pod jej czujnym okiem uczyli się lepienia pierogów. Przepis na ten specjał kulinarny zapisany w języku rosyjskim powstał w trakcie lekcji i został wyeksponowany w stołówce.

Zwycięzcami konkursu z wynikiem 32. pierogów ulepionych w ciągu piętnastu minut zostali: Jacek Mystkowski, Damian Wasilewski Jakub Glinko  i Jakub Jabłoński - uczniowie z kl. 1ts3.

Równolegle odbywał się  konkurs zdobienia herbacianych matrioszek wypieczonych  przez Annę Całpińską, którymi można się było  później poczęstować.  W rywalizacji wzięli udziału uczniowie z klasy 3 mem. I miejsce zajął Adrian Kowalczuk, a specjalne wyróżnienie otrzymał Mateusz Gajewski.  Wszyscy uczestnicy dostali w prezencie wykonane z silikonu pamiątkowe matrioszki.

Każdy, kto odwiedził stołówkę, miał możliwość spróbowania pierogów. W czasie degustacji można było napić się gruzińskiej i azerbejdżańskiej herbaty zaparzonej wrzątkiem z samowara (Elżbieta Cieszkowska) oraz spróbować  białoruskich ciastek „Zefir” i „Baranki” (Irena Bazarewicz).

Działania kulinarne uzupełniała dekoracja, którą stanowiła kołomyjska porcelana (Anna Całpińksa) oraz wykonane przez uczniów w ubiegłym roku kartonowe matrioszki.

W auli przygotowano dwa spotkania promujące język i kulturę rosyjską. W trakcie pierwszego spotkania, które odbywało się pt. „Perły kultury rosyjskiej”, przedstawione zostały wybrane elementy muzyki i poezji, informacje o miastach oraz to, co uczniów Mechaniaka interesuje najbardziej, czyli motoryzacja i technika (Jolanta Dębkowska).

O życiu na Syberii opowiedział Edward Krynicki (kl. 1ts1), który urodził się i spędził dzieciństwo w mieście Uchta. Quiz wiedzy o Sankt Petersburgu oraz  przydatne informacje o jednym z piękniejszych miast świata przedstawili Dawid Aleksiejuk i Maksymilian Czeczko

(z kl. 4 tm1). Przemysław Solniczek (z kl. 2tm1) zaprezentował  wybrane elementy rosyjskiej wojskowej myśli technicznej, natomiast Jakub Pruszyński i Jakub Papierzyński (z kl. 1 ts1) przedstawili historię motoryzacji od legendarnej Lady po pojazdy futurystyczne WAZ – X.

Prezentacje multimedialne przeplatane były pieśniami rosyjskimi w wykonaniu absolwenta naszej szkoły Janusza Tereszczuka (wokal i gitara) i Łukasza Lisowskiego (z kl. 4 tm1 - gitara ) oraz wierszami Michaiła Lermontowa „Belejet parus odinokij” i Aleksandra Puszkina pt.: „Arioł”, które  recytował Roman Augustynowicz ( z kl. 1ts1).

Na spotkanie zaproszeni zostali  uczniowie z klas:  2 tsg 2 t2 3 ts1, 1ts3, 1ts2 i 1 t1.  

„Bułat Okudżawa - ostatni bard XX-wiecznej kultury rosyjskiej” to tytuł spotkania z panem Anatolem Borowikiem, muzykiem, poetą, kulturoznawcą i filologiem polskim. Wykonawca utworów Bułata Okudżawy w bardzo atrakcyjny sposób opowiadał o jego życiu i twórczości, przedstawiając mało znane fakty oraz ilustrując wypowiedź zupełnie nieznanymi lub powszechnie wykonywanymi  utworami poety. Polski bard na swoich koncertach od wielu lat propaguje i przypomina twórczość jednego z największych rosyjskich bardów i pieśniarza (E. Cieszkowska).

Koncertu z dużym zainteresowaniem wysłuchali uczniowie z klas: 1 t1,    2 em,  1tm1, 1 ms,  3 t2 ,1 ts3, 1 ts1, 1 ts2, 1 t1.

Dodatkowo w czytelni wyeksponowano gazetkę tematyczną „Bułat Okudżawa – twórca wydarzeń scenicznych” (Elżbieta Cieszkowska), wystawkę książek „Poznaj oblicza rosyjskiej literatury” (Ewa Zyskowska), a w korytarzu przy szatni uczniowie mogli zapoznać się z sylwetkami najbardziej znanych przedstawicieli literatury rosyjskiej ( Ewa Zyskowska).

Koordynatorem działań przygotowanych w ramach III Dnia Języka Rosyjskiego w Mechaniaku  była Elżbieta Cieszkowska.