W piątek 9 listopada w auli szkolnej odbył się uroczysty apel z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na wspólne świętowanie tłumnie przybyli uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Paweł Roszczenko i Tomasz Waśko z klasy I tm2 zaprezentowali program, w którym przypomnieli najważniejsze wydarzenia z ponadtysiącletniej historii Polski. Przywołali sylwetki naszych wielkich rodaków oraz okoliczności, które pozwoliły Polakom wybić się na niepodległość po 123 latach zaborów. Podzielili się refleksją o współczesnym pojmowaniu patriotyzmu.

Podczas uroczystości nie zabrakło też pięknych polskich pieśni: najpierw panowie z chóru skrzykniętego specjalnie na tę okazję przez panią Urszulę Grygoruk zaśpiewali „Bogurodzicę”, potem chór w pełnym składzie wykonał „Legiony” i „Piechotę” oraz „Przybyli ułani pod okienko”. Z kolei orkiestra szkolna pod batutą pana Franciszka Mocarskiego zagrała pieśni: „Wojenko, wojenko” oraz "Jak to na wojence ładnie", a śpiewała je Ewa Minkiewicz. Na zakończenie tej części uroczystości odśpiewaliśmy „Rotę”.

Pani dyrektor Małgorzata Kleszczewska podsumowała tydzień świętowania pięknej rocznicy i podziękowała wszystkim, którzy nie szczędzili trudu, by uczcić Narodowe Święto Niepodległości. Przypomniała, że historia naszej szkoły ściśle wiąże się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i obchody potrwają do roku 2021, w którym będziemy świętować jubileusz stulecia Mechaniaka.

Organizacją apelu zajmowały się panie Anna Kucharewicz i Danuta Laskowska we współpracy z panem Tomaszem Długołęckim.