Za nami Tydzień dla Ziemi i Zdrowia

Data dodania: 2023-05-14

zdrowie
zdrowie img

Tydzień dla Ziemi i Zdrowia odbywał się w dniach 24-28 kwietnia 2023 r. i  przebiegał pod hasłem: „Dbaj o środowisko i żyj zdrowo”. Nauczyciele podjęli się realizacji wielu ciekawych działań.

Elżbieta Cieszkowska w trakcie opieki za nieobecnych nauczycieli przeprowadziła  w kl.: 3ts3, 3ts2, 1t1, 2ts2, 2em  zajęcia „Papieros zapala się w mózgu”. Uczestniczyło w nich 72 uczniów. Uzupełnienie przekazywanych w trakcje zajęć  informacji stanowiły wyeksponowane  na korytarzu szkolnym dwie antyramy poświęcone szkodliwemu wpływowi nikotyny na organizm ludzki. Zorganizowała także dodatkową zbiórkę baterii, w którą włączyli się uczniowie: Mateusz Sidorowicz (kl. 1ts3), Maksymilian Dzienis (kl. 1t);  nauczyciele i pracownicy szkoły: Iwona Baczyńska, Monika Kruszelnicka, Weronika Kulesza, Wojciech Szoka  i  portiernia budynku A  oraz zbiórkę plastikowych nakrętek, które dostarczyli: Mateusz Sidorowicz (kl.1ts3), Bernard Skupień  (kl. 1ts1),  Katarzyna Krukowska  i Dorota Żłobikowska. Wspólnie z Aliną Jakubiuk przygotowała i przeprowadziła konkurs „Stan atmosfery i jej wpływ na środowisko przyrodnicze”. Najlepszy wynik wśród uczniów z klas pierwszych Branżowej Szkoły I st. Nr 2 osiągnął Alex Żak (kl.1kb). Najwyższe wyniki uzyskali także: Oliwier Gzula, Eryk Biegański i Marek Gryżenia (1ms),  Dawid Wyszkowski i Maciej Pulkowski (1kb),  Dawid Michalczyk, Damian Kalinowski i Bartosz Rakowski (1 em). Łącznie w konkursie wzięło udział 74 uczniów.         

Alina Jakubiuk w klasie 4 t1 i 4 tm2 przeprowadziła zajęcia „Zmiany w ekosystemach polarnych związane ze zmianami klimatu”. Uczniowie poznali zmiany, jakie następują w wyniku deglacjacji, dowiedzieli się, co dzieje się z wieczną zmarzliną, jak zmienia się linia brzegowa i przybrzeżne obszary lądowe, jak szybko zachodzą zmiany w faunie i florze tych regionów. Dodatkowo Adam Sokólski (kl.4 tm2) przygotował prezentację multimedialną. 

W klasie 4 ts3 odbyły się zajęcia „Choroby zakaźne, a zmiany klimatu”, w trakcie których  uczniowie mieli możliwość zapoznania się z tym, jak warunki środowiska wpływają na rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. Uczestnicy uświadomili sobie, że ludzkość ma problem nie tylko z nowymi, wciąż mutującymi wirusami, ale także z rozprzestrzenianiem się mikroorganizmów w miejscach, w których dotąd one nie występowały. Wyniki badań naukowych prowadzonych w różnych rejonach świata pozwalają lepiej zrozumieć powiązania między zmianą klimatu, a chorobami zakaźnymi oraz dają możliwość poznania sposobów  radzenia sobie z migracją chorobotwórczych mikrobów. Marcel Cichecki  (kl.3 ts1) wykonał ciekawą prezentację dotyczącą wspomnianego wyżej tematu. 

W klasach trzecich szkoły branżowej odbyły się zajęcia na temat „Wpływ wielkich inwestycji hydrologicznych na środowisko”, szczególnie Zapory Trzech Przełomów w Chinach na rzece Jangcy - największej hydroelektrowni na świecie.

Dodatkowo tematykę ochrony Ziemi i zdrowia poruszyli w swoich prezentacjach Jakub Tylman  (kl. 4 ts2) „Wpływ rolnictwa i górnictwa na środowisko” oraz Adam Walewski (kl. 4ts3) „Stan środowiska Bałtyku i formy jego ochrony”.

Katarzyna Krukowska przeprowadziła w klasach 1ts2, 2ts2 i 2em (43 osoby) zajęcia „Jak zachować sprawność intelektualną?”. Uczniowie z wykorzystaniem gier doskonalili pamięć, koncentrację i spostrzegawczość. Przygotowała także i  przesłała przez dziennik elektroniczny  rodzicom maturzystów niezbędnik „Stres i trudne emocje- jak sobie z tym radzić?”, w którym zamieściła  pakiet propozycji pomocy uczniom na temat tego, jak stosować sprawdzone metody na wyciszenia umysłu i relaks.

Luiza Godlewska  w trakcie opieki za nieobecnych nauczycieli w klasach: 1ts1,1tm1, 2ts2, 3t, 3ts2, 2ts1 promowała właściwe postawy proekologiczne wykorzystując na spotkaniach ,,Bajki filozoficzne. Jak żyć na ziemi?” cz.2 - M. Piguemala. W czytelni przygotowała gazetkę tematyczną „12 kroków, które mogą uratować Ziemię” oraz tablicę informacyjną „Tydzień dla Zdrowia i Ziemi” zawierającą informację o idei obchodów, przyczynach powstania święta i refleksje dotyczące przyszłości planety.  W klasie 3tm przeprowadziła zajęcia w parku zwracając uwagę na roślinność, miejsca do rekreacji i aktywnego wypoczynku oraz wykorzystanie urządzeń na ścieżce zdrowia.

            Andrzej Nowacki i Jacek Markiewicz zorganizowali XVI Mistrzostwa Szkoły w Pchnięciu Kulą o Puchar Dyrektora ZSM w Białymstoku. Najlepszym zawodnikiem okazał się Michał Dobrogowski (kl.1t1), który uzyskał wynik 11,10 m i otrzymał puchar. Tuż za nim uplasowali się:  Kuba Kiwierowicz (kl. 2em )- 10,20 m,  Bartosz Hryniewicki (kl. 1ts1) - 9,93 m,  Bernard Skupień (kl.1ts1)- 9,39 m, Szymon Kozłowski (kl. 3tm) - 9, 14 m, Michał Siemieniako (kl. 2kb)- 9, 12 m. W zawodach uczestniczyło 25 zawodników. Najlepsi otrzymali dyplomy i medale.

Agnieszka Rasińska  przeprowadziła we wszystkich klasach 2, 3 i 4 technikum po podstawówce oraz wybranych klasach  pierwszych  zajęcia z profilaktyki nowotworowej czerniaka „Znamię! znam je”. Na zajęciach  z wychowawcą  w kl. 3ts2 i 4ts2 odbyły się dyskusje i pokaz  prezentacji pod hasłem: „Dbaj o środowisko”.  Zorganizowała wyjścia na strzelnicę dla wszystkich klas pierwszych,  a  na lekcjach edb chętni uczniowie mogli ćwiczyli sposoby bandażowania. Przygotowała także zespół do udziału  w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK (więcej>>) i happening „Nie bój się - ratuj i pomagaj”.  (więcej>>).

Koordynatorkami Tygodnia dla Ziemi i Zdrowia  były Elżbieta Cieszkowska i Alina Jakubiuk.

Galeria