Data dodania: 2022-03-30
Tydzień dla Zdrowia, który odbywał się w dniach 21-25 marca 2022 r., stał się doskonałą okazją do propagowania wśród społeczności szkolnej zarówno postaw prozdrowotnych, jak i proekologicznych. Nauczyciele podjęli i zrealizowali wiele ciekawych działań.
Iwona Baczyńska - Banaszczyk z uczniami z klas 1ts2 oraz 2ts1 rozpoczęła realizację kolejnej edycji programu rekomendowanego przez PARPA, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Krajowe Biuro Przeciwdziałania Narkomanii „ARS-jak dbać o zdrowie”. Powstał on dzięki wsparciu finansowemu Szwajcarii w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Jego wyjątkowość polega na nowoczesnym podejściu do profilaktyki uzależnień. W programie nie skupiono się na negatywnych skutkach zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych, ale na wartościach uznawanych przez młodych ludzi za ważne, takich jak miłość, rodzina, bezpieczeństwo, i na tym, jak nadużywanie tych substancji może negatywnie wpływać na te wartości. W programie nie chodzi o zwykłe zapobieganie używania substancji psychoaktywnych, ale o przeciwdziałanie ujęte w kontekście macierzyństwa i ojcostwa.
Elżbieta Cieszkowska propagując działania proekologiczne zebrała 26 używanych telefonów oraz ponad 100 kg plastikowych nakrętek.
Alina Jakubiuk zrealizowała:
1.Konkurs na prezentację multimedialną: „Wpływ klimatu na zdrowie człowieka”. Prace miały pokazać, w jaki sposób zmiany klimatu wpływają na zdrowie ludzi i czym to się objawia oraz że ze wzrostem średniej globalnej temperatury choroby przenoszone przez żywe organizmy rozprzestrzeniają się coraz szybciej i szerzej. W efekcie zmian klimatu zaczynają też pojawiać się nowe choroby, a realizacja postanowień Szczytu Klimatycznego w Paryżu oznacza ratowanie życia i zdrowia setek milionów mieszkańców Ziemi. Najlepsze prace wykonali: Kitlas Dawid (kl.3 t1), Wasilewski Szymon (kl.3t1) i Garnys Paweł (kl.3t2).
2. Konkurs na prezentację: ,,Problem wyżywienia ludności świata i skutki zdrowotne tego zjawiska" skierowany do uczniów klas II i III szkoły branżowej. Przygotowanie prac miało na celu szersze poznanie zagadnienia problemu głodu i niedożywienia na świecie oraz jego wpływu na zdrowie ludzi. Autorzy zajmowali także stanowisko w zakresie pomocy żywnościowej dla najbardziej potrzebujących - głównie w Azji i Afryce. Najlepsze prace wykonali: Kardasz Kacper (kl.3eb1) i Świetlikowski Dominik (kl. 3eb1).
3. W klasach I szkoły branżowej odbyły się zajęcia pt: ,,Człowiek, a ekstremalne zjawiska klimatyczne i im zapobieganie". Miały one na celu uświadomienie młodzieży powstawanie geozagrożeń meteorologicznych i klimatycznych takich jak: tropikalne cyklony, trąby powietrzne, pustynnienie, zmiany klimatu oraz jak mogą one niekorzystnie wpływać na życie i zdrowie ludzi.
4. Konkurs z zakresu geografii medycznej dla chętnych z różnych klas: ,,Zagrożenia i wyzwania", którego celem było uświadomienie młodzieży współczesnych zagrożeń naturalnych i antropogenicznych oraz sposoby zapobiegania im.
Katarzyna Krukowska zaprezentowała rodzicom maturzystów sposoby radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami. Odbiorcy mogli poznać sprawdzone metody na wyciszenie umysłu i relaks. Pakiet propozycji przesłała przez dziennik elektroniczny.
Monika Kruszelnicka i Grażyna Dołubizno przygotowały spotkanie pod hasłem „Recepta na odporność i zdrowie”. Wychowankowie internatu uczestniczyli w zajęciach plastycznych podczas których wykonywali plakaty dotyczące tematyki zdrowego stylu życia.
Agnieszka Rasińska w ramach zajęć z wychowawcą przeprowadziła w klasie 2ts2 lekcje nt: „Leki, dopalacze - nowe uzależnienia” oraz „Nie pal- szkodliwość tytoniu i i e-papierosów”.
Ewa Zyskowska przeprowadziła w klasach: 3 eb2, 2 kb i 3 ts4 pogadanki nawiązujące do Światowego Tygodnia Mózgu, zachęcające do poznawania działania mózgu oraz rozwijania potencjału umysłu poprzez ćwiczenia pamięci, koncentracji i umiejętności logicznego myślenia. Przygotowała też wystawkę wybranych książek dostępnych w bibliotece podejmujących tematykę poprawienia kondycji umysłu oraz logicznego myślenia.
Koordynatorkami Tygodnia dla Zdrowia były: Elżbieta Cieszkowska i Alina Jakubiuk