Data dodania: 2024-04-30
Tydzień dla Ziemi i Zdrowia odbywał się w naszej szkole w dniach 22-26 kwietnia 2024 r.
W ramach promocji zdrowia, 22 kwietnia Pani dr Agnieszka Zakrzeska z Wyższej Szkoły Medycznej w Białymstoku poprowadziła wykład Palić czy nie palić? – oto jest pytanie. W spotkaniu uczestniczyły klasy 1kb (Andrzej Nowacki, Jacek Markiewicz), 1t1 (Agnieszka Rasińska), 1tm1 (Mariusz Moszczyński) i 1ts1 (Józef Panasiuk) – łącznie 105 osób. Panie Małgorzata Kuklik i Teresa Poznańska z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej przeprowadziły konkurs wiedzy o zdrowiu, w którym wzięło udział 57 osób. Dziesięciu wylosowanych uczniów, którzy odpowiedzi prawidłowo na wszystkie pytania, otrzymało drobne upominki. Pani Urszula Boguszewicz z PTOZ oddział Białystok dokonała u 49 uczniów pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Organizatorkami tego wydarzenia były Elżbieta Cieszkowska i Irena Danilecka.
Alina Jakubiuk zaproponowała uczniom klas III i IV technikum wykonanie dwóch prezentacji multimedialnych: ,,Mikroplastik i jego wpływ na środowisko naturalne” (13 prac) oraz ,,Globalne ocieplenie i jego wpływ na klimat planety” (6 prac.). W klasach III szkoły branżowej przeprowadziła lekcje na temat: Wpływ wielkich inwestycji hydrologicznych na środowisko geograficzne oraz Wpływ działalności rolniczej na erozję, deforestację, pustynnienie obszarów.
W klasach IV technikum odbyły się lekcje na temat: Przyczyny i skutki zanikania Jeziora Aralskiego –jako przykład jednej z największych katastrof ekologicznych przełomu XX i XXI wieku oraz Wpływ działalności górniczej na środowisko. W klasie III kb przeprowadziła konkurs wiedzy Dni Ziemi składający się z 68 pytań, który dotyczył zagadnień związanych z geografią, przyrodą, biologią, zagrożeń poszczególnych sfer Ziemi oraz sposobów ich ochrony.
Samorząd Szkolny (Urszula Gremza) przygotował prezentację Tydzień dla Ziemi i Zdrowia. Jak plastik szkodzi naszej planecie?, w oparciu o którą oraz przygotowane linki do ciekawych stron poświęconych temu zagadnieniu (Elżbieta Cieszkowska) przeprowadzono zajęcia: w internacie z 31 wychowankami- Justyna Kunicka i Grażyna Dołubizno oraz w klasach 2 ts3 i 3ts2 na zajęciach z wychowawcą - Joanna Czyżewska. Celem pogadanek było uświadomienie uczniom zagrożenia związanego z mikroplastikiem.
25 kwietnia odbył się Dzień Zdrowia Psychicznego w Mechaniaku (więcej informacji LINK>>) Zespół psychologiczno-pedagogiczny zorganizował zajęcia psychoedukacyjne:
• Jak zatroskać się o swój dobrostan? - klasy: 3t, 2ts3 (Katarzyna Krukowska), 3ts1 (Iwona Baczyńska), 2kb, 3t (Monika Remża)
• Jak zadbać o swoje emocje? - klasy: 4ts1, 3ts3, 3ts2, 3tm (Jan Perkowski).
Katarzyna Krukowska przesłała przez dziennik elektroniczny rodzicom maturzystów materiały zawierające sposoby radzenia sobie ze stresem i trudnymi emocjami. Odbiorcy mogli poznać sprawdzone metody na wyciszenie umysłu i relaks.
W nawiązaniu do hasła tegorocznego obchodów Dni Ziemi Planeta vs. Plastik dodatkowo zachęcano do przynoszenia plastikowych nakrętek i baterii (Elżbieta Cieszkowska, Alina Jakubiuk). W akcję włączyło się 14 osób oraz internat.
W czytelni Ewa Zyskowska przygotowała wystawę nowości książkowych poświęconych naszej planecie oraz przeprowadziła w klasach 2 ts3 i 1 kb zajęcia O zdrowiu i Ziemi w czasopismach połączone z promocją czasopism z czytelni. Pojawiła się także gazetka tematyczna Planeta Ziemia (Elżbieta Cieszkowska).
Koordynatorami Tygodnia dla Ziemi i Zdrowia działań były Elżbieta Cieszkowska i Alina Jakubiuk.