Grupa dziewięciu uczniów klas trzecich Technikum Mechanicznego z zawodu technik mechanik i technik mechatronik wraz z opiekunem Martą Babienko, 10 marca br. wyruszyła na dwutygodniowe praktyki zawodowe do Malagi w Hiszpanii. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Uczymy się w Europie-staże zawodowe uczniów ZSM CKP Nr 2” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Na miejscu organizacja partnerska Tribeka Training Lab S.L. zorganizowała naszym uczniom praktyki w czterech firmach branży mechanicznej i mechatronicznej (po dwóch-trzech uczniów w każdej z nich). Były to: MECANIZADOS BERLANGA Y TRILLOS.L., MULTISERVICIO MORENO NIETO i PROSAIN SL. W firmach uczniowie zostali przyjęci bardzo ciepło, współpracownicy służyli im pomocą i mimo bariery językowej (Hiszpanie nie mówią po angielsku zbyt dobrze) z dużym zaangażowaniem tłumaczyli im zawiłości związane z pracą wykonywaną na stanowiskach. Chłopcy z bardzo dużą sympatią wypowiadali się o swoim współpracownikach w firmach goszczących.

Oczywiście nie samą pracą człowiek żyje. Wolne chwile grupa spędzała bardzo aktywnie zwiedzając Malagę i okolice. Już w niedzielę po przylocie uczniowie wspięli się na mury ruin zamku Gibralfaro, aby móc podziwiać wspaniały widok całego miasta, a nawet Cieśniny Gibraltarskiej i wybrzeży Afryki. Zwiedzili również arabski pałac Alcazaba - pamiątkę dominacji muzułmańskiej w średniowieczu na ówczesnym terytorium Półwyspu Iberyjskiego. Cała grupa zwiedziła Malagę - śladami Pablo Picassa - jednego z największych malarzy XX wieku, który urodził się właśnie w tym mieście. Uczniowie mieli okazję odwiedzić dom, w którym wychował się artysta oraz muzeum w całości poświęcone jego twórczości.

W sobotę, po całym tygodniu pracy, grupa wybrała się na wycieczkę do Rondy - miasta na skałach Andaluzji. Niezwykłą malowniczość zapewnia miastu jego położenie po obydwu stronach przecinającego je skalistego wąwozu. Dwie części miasta łączy most Puente Nuevo będący wybitnym przykładem XVIII-wiecznej sztuki inżynieryjnej. Ma około 100 metrów wysokości i tworzą go potężne filary z podwójnym łukiem pośrodku oraz po jednym pojedynczym po każdej ze stron. Pomimo deszczowej pogody widoki zapierały dech w piersiach.

W niedzielę uczniowie wyruszyli w podróż do Sewilli, w ramach zorganizowanej wycieczki przez Tribeka Training. Widoki podczas jazdy były wspaniałe, malownicze góry i stare miasteczka położone na trasie dodawały uroku. Sewilla według legendy została założona przez mitycznego Herkulesa, który postawił sześć kolumn tam, gdzie dzisiaj biegnie ulica nazwana jego imieniem - Alameda de Hercules. Uczniowie z opiekunem mieli możliwość zobaczenia najciekawszych miejsc turystycznych – Giralda, Plac Hiszpański, Pałac Królewski, Alkazar (to tutaj reżyserzy ‘Gry o tron’ umieścili serialowe Królestwo Dorn). Zwiedzili największy kościół chrześcijański w Europie, zaprojektowaną w 1410 roku katedrę.

Na zakończenie drugiego tygodnia praktyk w Tribeka Trainig Lab odbyła się ewaluacja i podsumowanie stażu, uczniowie otrzymali dyplomy i certyfikaty. W sobotę nadszedł czas powrotu do Polski. Wszyscy uczestnicy zgodnie twierdzą, że czas spędzony w Maladze był bardzo udany, zarówno pod kątem nowych doświadczeń zawodowych, jak i turystyczno-kulturalnych.

I jeszcze bonus. Oto, co nasz Partner napisał o grupie z ZSM CKP Nr 2: 
http://www.educationtrainingnetwork.com/magazine/2018/03/22/a-big-adventure-at-tribeka/

Marta Babienko- opiekun grupy

Anna Arciszewska- koordynator projektu