Czy naprawa samochodów we Włoszech różni się od naprawy w polskich warsztatach samochodowych? Jaka jest kultura pracy we włoskich firmach? Czy kultura włoska jest ciekawa? To tylko niektóre pytania, na które poznali odpowiedź uczniowie z klas III kierunku technik pojazdów samochodowych realizujący praktyki w Rimini.

W ramach projektu „UCZYMY SIĘ W EUROPIE - STAŻE ZAWODOWE UCZNIÓW ZSM CKP NR 2” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój grupa 9 uczniów klas trzecich Technikum Mechanicznego pod opieką Dariusza Kuźmickiego dnia 18 lutego br. udała się na dwutygodniowe praktyki zawodowe do Rimini we Włoszech, jednego z najpopularniejszych miast turystyczno-wypoczynkowych nad Morzem Adriatyckim. Organizacja partnerska Sistema Turismos.r.l., zorganizowała praktyki w firmach branży motoryzacyjnej, gdzie uczniowie rozwijali swoje praktyczne umiejętności zawodowe w międzynarodowym środowisku, poznawali organizację i kulturę pracy we Włoszech oraz podnosili swoje kompetencje językowe.

Realizacja praktyk w Rimini pozwoliła również na poznanie kultury, tradycji i historii Włoch, w czasie wolnym uczniowie zwiedzili historyczną część Rimini – Stare Miasto, położone poza nadmorskim centrum, które słynie z Łuku Augusta, muru obronnego z III wieku oraz fontanny na placu Cavour zaprojektowanej przez Leonarda da Vinci. Uczniowie byli urzeczeni atmosferą dzielnicy San Guliano, z której pochodzi najsławniejszy „syn” Rimini - Federico Fellini.

Po tygodniu realizacji praktyk wolny weekend grupa wykorzystała na wycieczkę do San Marino, położonego na szczycie góry Monte Titano. Zwiedzili katedrę św. Marinusa i plac Piazza della Liberta z ratuszem - siedzibą republiki. Zobaczyli też muzeum- pinakotekę San Francesco oraz przełęcz Borgio Maggiore. W niedzielę grupa wybrała się do Modeny, skąd pochodzi Enzo Ferrari i gdzie mieści się muzeum poświęcone konstruktorowi i historii marki. Modernistyczny gmach mieszczący wystawę samochodów wyścigowych znajduje się obok starego domu i warsztatu rodziny Ferrari. Następnie grupa udała się do Bolonii - miasta arkad i krużganków ze słynnym uniwersytetem. Uczniowie zwiedzili Piazza Maggiore z katedrą, Piazza del Nettuno z fontanną Neptuna, Palazzo Comunale oraz bazylikę San Petronio. Zobaczyli Piazza di Ravegnata ze słynnymi Due Torri - krzywymi wieżami. Miasto, jak i pozostałe zwiedzane miejsca, zrobiło wielkie wrażenie.

W niedziele, 4 marca, grupa wróciła do Białegostoku. Dzięki wyjazdowi uczniowie poznali nie tylko warunki pracy w branży samochodowej we Włoszech, ale również kulturę dnia codziennego, pracy, jak i zabytki tego pięknego kraju.

Dariusz Kuźmicki – opiekun grupy

Anna Arciszewska – koordynator projektu