Ostatniego dnia lutego klasa 3tm1 udała się na Politechnikę Białostocką, by wziąć udział w I edycji Podlaskich Dni Młodego Elektryka. Celem imprezy jest propagowanie wśród młodych rosnącej roli elektryczności w gospodarce narodowej i profesji elektryka, a także promocja Wydziału Elektrycznego.

W czasie naszej wizyty wzięliśmy udział w prelekcji wygłoszonej przez pana Marcina Prokopa, przedstawiciela firmy Electrum, który w ciekawy sposób przedstawił specyfikę branży elektrycznej i energetycznej. Mogliśmy wysłuchać, jakie są drogi rozwoju kariery elektryka na Podlasiu i w Polsce, a także dowiedzieć się, z jakimi wyzwaniami, trudnościami i niebezpieczeństwami musi mierzyć się młody elektryk na początku kariery zawodowej. Wysłuchaliśmy prezentacji dr hab. inż. Macieja Zajkowskiego, prof. nzw. PB, który opowiedział o neo-ekologii i czystych technologiach. Dowiedzieliśmy się, co to znaczy mądrze gospodarować energią elektryczną i jak być rozsądnym i odpowiedzialnym jej konsumentem.

PDME dały nam możliwość zapoznania się z profilem działalności najważniejszych firm regionu Podlasia działających w branży elektrycznej i elektronicznej. Mieliśmy szansę porozmawiać z przedstawicielami poszczególnych przedsiębiorstw, dowiedzieć się o warunkach rekrutacji, zasadach aplikacji na staże, a także zdobyć ciekawe gadżety.

Po chwili przerwy i słodkim poczęstunku, udaliśmy się do laboratoriów Wydziału Elektrycznego. Odwiedziliśmy pracownię napędów elektrycznych, pracownię elektroniki samochodowej i pracownię metrologii. Dzięki uprzejmości pracowników PB mogliśmy zobaczyć, jak wygląda nauka na WE, sprawdzić, czego uczą się studenci i wziąć udział w kilku doświadczeniach.

Bardzo dziękujemy władzom i pracownikom Wydziału Elektrycznego PB za możliwość udziału w wydarzeniu Podlaskich Dni Młodego Elektryka oraz miłe przyjęcie.

Organizatorem wyjścia i opiekunem grupy była Agnieszka Obolewicz.