Zajęcia w Filii nr 9 Książnicy Podlaskiej dla uczniów klasy III c Szkoły Podstawowej nr 47 rozpoczęły się od rozwiązania krzyżówki i odszyfrowania hasła – tematu spotkania.

Po krótkiej dyskusji na temat wolności, uczniowie zapoznali się z mapami trzech rozbiorów Polski, rozszyfrowali daty rozbiorów oraz wysłuchali tekstu „Święto Niepodległości” zamieszczonego w książce Zofii Staneckiej "Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach".  Wykonali także w barwach narodowych kotyliony oraz wysłuchali i wspólnie zaśpiewali "Pieśń Legionów". 

Spotkanie było bardzo dynamiczne, a uczniowie zaangażowani i aktywni. W trakcie zajęć mieli okazję, aby przypomnieć sobie o ważnych wydarzeniach historycznych, poznać nowe pojęcia oraz poćwiczyć pamięć i matematykę. W celu utrwalenia wiedzy, każdy otrzymał przygotowaną przez prowadzącego krzyżówkę.

Zajęcia edukacyjne "Porozmawiajmy o wolności" zostały przygotowane i przeprowadzone przez panią Elżbietę Cieszkowską 16 maja 2018 r.  Uczestniczyło w nich 22 uczniów. Stanowiły jedno z działań  zorganizowanych  z okazji obchodów XV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który w tym roku przebiegał pod hasłem „DoWolność Czytania”.