Data dodania: 2017-06-28
Jaka jest specyfika pracy we włoskich firmach? Dlaczego Włosi robią sobie popołudniową sjestę? Czy naprawa samochodów we Włoszech różni się od warsztatów w Polsce? To tylko niektóre pytania na które poznali odpowiedź uczniowie z kierunku technik pojazdów samochodowych realizujący praktyki w Rimini.
Grupa dziewięciu uczniów klas trzecich Technikum Mechanicznego pod opieką Dariusza Kuźmickiego 5 marca br. udała się na dwutygodniowe praktyki zawodowe do Rimini we Włoszech. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu „UCZYMY SIĘ W EUROPIE - STAŻE ZAWODOWE UCZNIÓW ZSM CKP NR 2” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Praktyki były realizowane w Rimini jednym z najpopularniejszych miast turystyczno-wypoczynkowych nad Morzem Adriatyckim. Organizacja partnerska SistemaTurismo s.r.l., zorganizowała praktyki w firmach branży motoryzacyjnej, gdzie uczniowie rozwijali swoje praktyczne umiejętności zawodowe w międzynarodowym środowisku, poznawali organizację i kulturę pracy we Włoszech oraz podnosili swoje kompetencje językowe.
Realizacja praktyk w Rimini pozwoliła również na poznanie kultury, tradycji i historii Włoch, w czasie wolnym uczniowie zwiedzili historyczną część Rimini – Stare Miasto, położone poza nadmorskim centrum, które słynie z Łuku Augusta, muru obronnego z III wieku oraz fontanny na placu Cavour zaprojektowanej przez Leonarda da Vinci. Uczniowie byli urzeczeni atmosferą dzielnicy San Guliano z której pochodzi najsławniejszy „syn” Rimini - Federico Fellini.
Po tygodniu realizacji praktyk wolny weekend grupa wykorzystała na wycieczkę do Florencji. Trasa pociągu z Rimini biegła wysoko w górach, widoki były niezapomniane, winnice i gaje oliwne na zboczach gór oraz stare miasteczka. We Florencji zwiedzili historyczne centrum miasta - słynną dzwonnicę Campanile di Giotto, katedrę Santa Maria del Fiore, Piazza del Duomo oraz plac Piazza della Signoria z fontanną Neptuna, rzeźbami DawidMichała Anioła, Judyta i Holofernes Donatella. Tego dnia uczniowie pokonali 19 km pieszo, wspięli się na San Miniato, aby obejrzeć panoramę miasta i ogrody położone przy Palazzo Pitti, ale na pewno nikt tego nie żałował. W niedzielę grupa wybrała się do Bolonii - miasta arkad i krużganków ze słynnym uniwersytetem. Uczniowie zwiedzili Piazza Maggiore z katedrą, Piazza del Nettuno z fontanną Neptuna i Palazzo Comunale oraz bazyliką San Petronio. Odwiedzili muzeum archeologiczne i bazylikę św. Dominika, gdzie znajduje się jego grobowiec i skąd pochodzi zakon Dominikanów. Zobaczyli Piazza di Ravegnata ze słynnymi Due Torri - krzywymi wieżami. Miasto zrobiło wielkie wrażenie.
Na zakończenie pobytu, po ewaluacji realizacji praktyk oraz dokonaniu wszelkich formalności projektowych w sobotę 18 marca udali się na wycieczkę do San Marino, położonego na szczycie góry Monte Titano. Zwiedzili katedrę św. Marinusa, plac Piazza della Liberta z ratuszem - siedzibą republiki. Zobaczyli też muzeum- pinakotekę San Francesco, przełęcz Borgio Maggiore.
W niedziele 19 marca br. grupa wróciła do deszczowego Białegostoku, z temperaturą niższą o 10°C. Dzięki wyjazdowi uczniowie poznali nie tylko warunki pracy w branży samochodowej we Włoszech, ale również kulturę dnia codziennego, pracy, jak i zabytki tego pięknego kraju.
Dariusz Kuźmicki – opiekun grupy
Anna Arciszewska – koordynator projektu