Data dodania: 2022-03-08
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto ustanowione przez UNESCO i obchodzone 21 lutego. Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję i ochronę. To również dbałość o historię, tożsamość, to nieustanne tworzenie i interpretowanie słów, za pomocą których opisujemy świat. Język to nasze wspólne dobro. Pozwala interpretować rzeczywistość, tłumaczyć zawiłości natury, człowieka i całego świata. Zrozumienie człowieka i zjawisk zachodzących w otaczającej nas przestrzeni dokonuje się właśnie przy użyciu i za pomocą języka.
W naszej szkole uczniowie mogli:
- obejrzeć wystawy przygotowane przez E. Cieszkowską – o zabytkach języka polskiego
i przez Ewę Zyskowską - wystawę książek podejmujących tematykę historii języka, językoznawstwa oraz poprawności językowej;
- obejrzeć wykłady ekspertów: prof. J. Bralczyka i prof. P. Śliwińskiego;
i wziąć udział w szkolnych konkursach.
W konkursie językowym „Mądrej głowie dość dwie słowie”, który zorganizowała Dorota Brańska, wzięło udział 25 osób.
I miejsce zajęli: Mateusz Łabieniec i Krzysztof Romańczuk z kl. 3 tm3,
II miejsce zdobyli: Jan Makarewicz z kl. 3 tm1 i Dominik Wasiluk z 3 tm3,
na III miejscu uplasował się Kacper Koszkuć. Wyróżnienie otrzymali Krzysztof Rudziński z 3 tm3 i Rafał Jaźwiński z 3 ts3.
W konkursie na prezentację multimedialną zorganizowanym przez Joannę Czyżewską wzięło udział 26 osób.
W kategorii „Kto czyta, żyje wielokrotnie” na prezentację ciekawej książki spoza listy lektur zwyciężył Mateusz Turowski z kl. 1 ts2. Jego praca dotyczyła cyklu o wiedźminie A. Sapkowskiego. W kategorii „Pochodzenie polskich nazwisk” najlepszą prezentację wykonał Krystian Trocki z kl. 2 ts1, ale równie wartościową i interesującą pracę zrobił Dawid Zimnoch (1 ts2). W kategorii „Pochodzenie nazw polskich miejscowości” zwyciężyli ex aequo: Jakub Powichrowski i Krzysztof Drzymkowski z kl. 1 ts2.
Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym!
Zapraszamy do obejrzenia nagrodzonych prezentacji.